Akcesoria

STÓŁ BILARDOWY


Bilard to gra dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy umiejętności. Oczywiście w bilarda możemy zagrać w klubie, pubie czy specjalnym ośrodku treningowym. Ale co zrobić, jeśli w bilarda chcemy zagrać w domu? Wtedy ta gra nie jest już niestety dla każdego, gdyż zakup sprzętu do bilarda to nie mały wydatek. Nie jest to też ogromna fortuna, ale kwota około 5 czy 6 tysięcy złotych to standardowy wydatek. Sprzęt niekoniecznie musi być najdroższy, ale nie warto inwestować mniejszej kwoty w sprzęt niskiej klasy. Lepiej kupić sprzęt lepszy, a niekoniecznie wart fortunę. Wspomniana wcześniej kwota 5 tysięcy złotych jest wystarczająca, a jeśli do tego dołożymy tysiąc lub półtora, zafundujemy sobie sprzęt naprawdę wysokiej klasy. Bilard to elegancka gra, lepiej zainwestować w stół pokroju Mercedesa, niż wstydzić się potem przed znajomymi zdezelowanym Trabantem. Bardzo często osoby zaczynające przygodę z bilardem, chcą ją zacząć jak najniższym kosztem. Nie jest to zbyt dobra droga, gdyż przygoda ta może szybko się skończyć. Czym więc różni się tani stół bilardowy od lepszego i nieco droższego?


KONSTRUKCJA STOŁU – PŁYTA

Dobry i w miarę profesjonalny stół bilardowy to urządzenie, które powinno spełniać pewne wymogi jakości i trwałości. Stół taki powinien dawać użytkownikowi prawdziwą przyjemność z użytkowania przez długie lata. Dobry stół bilardowy to bardzo precyzyjne i dokładne urządzenie, idealnie wypoziomowane, spasowane i z najlepszych materiałów. Płyta powinna być wykonana z tak zwanego łupka, czyli twardego kamienia o grubości minimum 25 milimetrów. Tanie stoły bilardowe, zamiast kamiennej płyty mają tandetne płyty wiórowe, meblowe czy inne wynalazki, które z pewnością mają niewiele wspólnego z trwałością i jakością. Na stołach tego typu bile toczą się łukami co nie jest raczej dobrym zjawiskiem. Kształcenie umiejętności na tego typu stołach jest praktycznie niemożliwe.


BANDY I KORONA STOŁU

Korona stołu bilardowego powinna być wykonana z grubego litego drewna, a im twardsze drewno tym lepiej. Bardzo dobrze spisują się korony wykonane z dębu. Jakość i materiał z jakiego wykonana jest korona jest niezwykle ważnym czynnikiem, który z pewnością należy mieć na uwadze podczas zakupu. Korona to element, który jest bardzo narażony na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. O ten element najczęściej się opieramy podczas wykonywania uderzeń, czasem bila która może wypaść poza stół może uderzyć z dużą siłą w koronę stołu. Jeśli korona jest wykonana z miękkiego drewna, na przykład z buku, sosny, klonu czy brzozy po takim uderzeniu zostanie mało estetyczne wgniecenie. Warto również pamiętać, że na krawędzi stołu często będziemy się opierać lub przysiadać podczas uderzenia, a wszelkie dodatki krawieckie, takie jak suwaki, cekiny, nity czy guziki mogą zostawić na delikatnym i miękkim drewnie zarysowania i nieładnie wyglądające ślady. Nie trudno się domyślić, że już po niedługim czasie taki „tani” bilard będzie wyglądał jak zaniedbany zabytek.
Bardzo często producenci budżetowych stołów zamiast normalnego drewna stosują zwykłe płyty wiórowe lub MDF. Nie trudno chyba się domyślić, że takie rozwiązanie jest wręcz żenujące. Czemu? Korona stołu bilardowego powinna być przykręcona do płyty nośnej 18 śrubami. Należy zaznaczyć, że powinna być ona przykręcona bardzo mocno, gdyż to od niej odbijają się bile. Podczas całego żywota stołu bilardowego, płyta ta powinna znieść dziesiątki tysięcy uderzeń bil. Czy płyta wiórowa jest w stanie wytrzymać takie przeciążenia? Chyba jednak nie. Podczas kupowania stołu, mimo zapewnień producenta, że jest to wyrób drewniany, warto się upewnić czy tak jest w praktyce. Często zamiast drewna, korona jest jedynie oklejona imitacją drewna pod którą znajduje się płyta wiórowa czyli zwykłe sprasowane trociny. Czy elegancki stół bilardowy może być wykonany z trocin? Pytanie czysto retoryczne.

SUKNO


Podczas kupna stołu bilardowego warto zapytać się o materiał z jakiego wykonane jest sukno na stole. Wbrew pozorom, nie powinna to być zwykła szmata z byle czego, gdyż sukno będzie poddawane ciężkim naprężeniom i musi znosić błędy początkujących graczy. Nie ma nic gorszego jak przerwany materiał na stole bilardowym. Dobre gatunkowo sukno powinno posiadać certyfikat przynajmniej jednej Międzynarodowej Federacji Bilardowej. Sukno takie jest trochę droższe, ale w zamian otrzymamy niezrównany komfort gry i co najważniejsze, żywotność i trwałość. Poza tym, na dobrej jakościowo tkaninie nie powstają tak zwane białe plamy. Natomiast na słabo jakościowo tkaninach, jest to dość powszechna przypadłość. Jak powstają białe plamy? Otóż podczas uderzenia w bilę z dużą siłą, startuje ona z dużą prędkością. Na skutek tarcia bili o sukno wytwarza się duża temperatura, która może przyprasować lub nadtopić włókna sukna. Dobrej jakości sukno jest odporne na powyższe zjawisko.

KIJE BILARDOWE


Wbrew pozorom, kij bilardowy nie jest takim prostym urządzeniem, jakby się mogło zdawać. Ot wydawałoby się, że kij to kij, ma dwa końce – za jeden koniec się trzyma, a drugim uderza bile. Niby tak, ale niezwykle ważnym czynnikiem jest materiał oraz konstrukcja konkretnego kija bilardowego. Niby kij to kij, ale czemu przeglądając oferty sprzedażowe, ceny kijów bilardowych wahają się między kwotą kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu… tysięcy złotych. Jakaś różnica musi być.

NAJPOPULARNIEJSZE MARKI I KRAJE, W KTÓRYCH PRODUKUJE SIĘ KIJE


Najsilniejszym i prawdopodobnie najbardziej rozwiniętym rynkiem bilardowym na świecie, jest rynek amerykański. To właśnie tam swoje siedziby mają najpopularniejsi producenci kijów golfowych, między innymi McDermott, Nick Warner, Viking, Predator etc. Niemal równie dobrej jakości kije produkuje się w Chinach. Mimo złej opinii na temat chińskich wyrobów, kije produkowane są pod ścisłą kontrolą jakościową i z użyciem najnowszych technologii i materiałów najlepszych jakości. Równie silną konkurencją dla rynku amerykańskiego są producenci z Tajwanu i Japonii. Nie można również zapomnieć o fantastycznie zdobionych kijach prosto z Filipin. Warto również pamiętać, że na rynku oprócz porządnych produktów można znaleźć mnóstwo kijów bilardowych, które z jakością mają niewiele wspólnego. Należy omijać tego typu produkty, jeśli mamy zamiar pograć takim kijem dłużej niż kilka dni.

JAK WYBRAĆ DOBRY JAKOŚCIOWO KIJ?


Przede wszystkim firma. Znana firma ma już wyrobioną renomę i nie może pozwolić sobie na słabe jakościowo produkty. Przed wyborem, warto zasięgnąć opinii profesjonalistów lub przynajmniej przejrzeć fora internetowe. Najwięcej informacji na ten temat można znaleźć na forach amerykańskich traktujących o bilardzie. Ponadto praktycznie każdy markowy model kija jest opisany i skatalogowany w Internecie na stronie internetowej producenta. Więc jeśli znaleźliśmy w sklepie konkretny kij, ale sprzedawca wie na jego temat niewiele, warto spisać markę, model i numer kija, po czym dowiedzieć się o nim więcej szczegółów w Internecie. Dobrym wyznacznikiem podczas wyboru odpowiedniego kija może być ranking sprzedaży, który publikowany jest w fachowej prasie bilardowej w USA, ale nie stoi nic na przeszkodzie, aby dowiedzieć się na ten temat więcej za pomocą Internetu. Kij bilardowy jest z pozoru prostym przedmiotem, ale wybór konkretnego modelu powinien być przemyślany.