Zasady

ZASADY GRY W BILARDA


Zasady gry w bilarda tylko z pozoru wydają się skomplikowane, ale opanowanie zasad gry wcale nie jest takie trudne. Istnieje kilka odmian gry w bilarda: odmiana 8-bil, 9-bil oraz odmiana 14/1 nieskończona. Jednak najpopularniejszą i najczęściej spotykaną odmianą jest odmiana 8-bil.


CEL GRY W ÓSEMKĘ


Ósemka jest odmianą gry w bilarda rozgrywana za pomocą bili białej i 15 kolorowych ponumerowanych bil. Kolorowe bile podzielone są na dwie grupy. Bile z numerami od 1 do 7 to bile pełne, bile z numerami od 9 do 15 natomiast to bile z paskiem. Zawodnik, który wbije wszystkie bile ze swojej grupy oraz w osobnym uderzeniu wbije do łuzy bilę z numerem 8 wygrywa partie.


USTAWIENIA BIL


Bile na stole bilardowym muszą być ustawione za pomocą trójkąta w górnej części stołu. Bila z numerem 8 musi znajdować się w środku trójkąta. Bila wierzchołkowa trójkąta musi znajdować się w głównym punkcie stołu, natomiast bile na rogach trójkąta muszą należeć do dwóch różnych grup, czyli na jednym wierzchołku bila z paskiem, na drugim zaś bila pełna. Bila biała powinna znajdować się na linii podziałowej między polem gry, a tak zwaną „kuchnią”.


UDERZENIE OTWIERAJĄCE


Zawodnik, który rozpoczyna grę uderzając bilę białą z bazy, aby wykonać prawidłowe uderzenie otwierające musi umieścić w łuzie przynajmniej jedną bilę kolorową lub doprowadzić do bandy przynajmniej cztery bile kolorowe. Jeśli zawodnik rozpoczynający nie dokona tego, zawodnik wchodzący po nim może kontynuować grę, lub zażądać ponownego rozegrania partii od ustawień początkowych, wybierając przy tym zawodnika, który rozpocznie partię.

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ PRZY STOLE


Nie są to oczywiście zasady savoir vivre przy stole w jadalni, a ogólne kanony eleganckiego zachowania przy grze w bilarda. Podobnie jak istnieją konkretne zasady zachowania na polu golfowym, na korcie tenisowym, tak samo istnieją zasady zachowania przy stole bilardowym, szczególnie w czasie poważnych turniejów. Przede wszystkim podczas gry w bilarda nie należy komentować, szczególnie negatywnie gry swojego przeciwnika. Wszelkie uwagi i docinki są w złym tonie i denerwują rywala. W takim przypadku gra nie toczy się w najlepszej atmosferze, a przecież nie o to chodzi w bilardzie. Szczególnie nie wypada komentować gry początkującego zawodnika, który popełnia błędy. Kolejnym nietaktem może być palenie papierosów podczas gry. Nie dość, że może to przeszkadzać przeciwnikowi, to popiół może spaść na sukno stołu. Warto pamiętać, że stół bilardowy to nie kanapa, nie należy na nim siadać, opierać się nie wykonując uderzenia, a już nagannym zachowaniem określa się wchodzenie na taki stół. Podczas uderzenia można pochylić się nad stołem, ale należy pamiętać o zasadzie, która mówi, że podczas uderzenia jedna stopa musi mieć kontakt z podłożem. Należy również pamiętać o utrzymaniu porządku i czystości, nie można stawiać na krawędzi stołu szklanek, kufli czy jedzenia, a jeśli używamy przyrządów pomocniczych, należy je potem odłożyć na miejsce.